Slovenská pošta má stratégiu pre balíkoboxy

Šéf Slovenskej pošty v rozhovore pre Zive.sk načrtol stratégiu firmy v oblasti doručovania balíkov. Vybuduje vlastné balíkoboxy, vlastnú sieť výdajných miest a bude spolupracovať s konkurenciou. Pripravuje možnosť, že cez balíkoboxy zákazník bude môcť vrátiť tovar vybraných e-shopov.

Balíkoboxy Slovenskej pošty majú čoskoro umožniť aj vrátenie balíka.

Balíkoboxy S,M a L

Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták priblížil balíkovú stratégiu národného poskytovateľa univerzálnej poštovej služby. Do roku 2024 chce mať 400 balíkoboxov. V súčasnosti ich má 144 a pripravuje dokumentáciu na obstaranie 270 ďalších. Kým doteraz mali všetky rovnakú veľkosť, boli robustné a drahé, nová objednávka má byť na tri rôzne veľkosti, a tak aj celkovo výrazne lacnejšia. Je totiž neekonomické umiestňovať zbytočne veľký balíkobox do malej obce, ktorá ho nedokáže vyťažiť.

Preto by pošta potrebovala iba 19 veľkých balíkomatov so 100 schránkami, 66 stredných 60-schránkových a až 186 malých 20-schránkových. Všetko sú to exteriérové zariadenia. Pošta sa nevzdáva ani svojho zámeru umiestňovať ľahšie interiérové balíkoboxy do bytoviek, hoci plánovaný pilot so start-upom zatiaľ nevyšiel.

Hybridná stratégia

Vlastné balíkoboxy sú však len časťou hybridnej stratégie pošty. Veľkosť trhu predurčuje všetkých hráčov na vzájomnú spoluprácu, preto sa pošta nebráni spolupráci s Alzou alebo Packetou (Zásielkovňou). Výzvou však môže byť technologická interoperabilita, keďže obe firmy využívajú komplexné systémy. Okrem vlastných a konkurenčných balíkoboxov chce pošta vybudovať aj vlastnú sieť výdajných miest.

Pošta zatiaľ zvýhodňuje cez balíkoboxy iba služby SIPO, ktoré tu stoja 0,20 €, kým pri priehradke 1,10 €. Cena doručenia balíka do boxu a na poštu je však aktuálne rovnaká. Stále je však nižšia ako cena doručenia na adresu.

Rozmiestnenie balíkoboxov prirodzene vychádza z ich vyťaženosti. V niektorých lokalitách je ich tak viac. V súčasnosti medzi najvyťaženejšie patria sídliská v Bratislave a Banskej Bystrici (Dúbravka, Petržalka, Sásová).

Nová funkcia

Približne o mesiac by pošta rada spustila novú funkciu balíkoboxov. Zákazník bude cez ne môcť vrátiť tovar niektorých e-shopov.

MARTES, s.r.o. svojimi produktami a službami mieri aj na takéto a podobné výzvy súčasnej logistiky.

Pridaj komentár